Jak się przygotować na letnią, górską wyprawę?

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Góry pojmowane są przez większość osób jako oaza spokoju, ale też aktywny odpoczynek. Nie ma znaczenia czy jesteś osobą początkującą, czy też zaawansowanym wspinaczem, najważniejsze jest to, abyś dobrze się do tej wyprawy przygotował! Jeśli tego nie zrobisz, to narazisz się na nieprzyjemne skutki, jak ewentualne poparzenie słoneczne, odwodnienie organizmu lub bolesne odciski na stopach. Dlatego też warto dobrze przemyśleć ten temat, a my Ci w tym pomożemy!

Istotne podczas wyprawy w góry latem jest zakrycie głowy!

Do najistotniejszych elementów należy okrycie głowy. Powinniśmy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed mocniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są uniwersalne chusty, tradycyjne czapki z daszkiem bądź kapelusze z rondem, które ochronią większą powierzchnię naszego ciała.

Znajdź odpowiednią odzież na wyprawę w góry latem!

Kolejnym ważnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najodpowiedniej, aby ubrania były przepuszczające, inaczej oddychające. Kiedy energicznie maszerujemy, nasze ciało bardziej się poci. Z tej przyczyny ważne jest odprowadzenie wilgoci, by nie schładzać ciała na przykład mokrą koszulką. Wspaniałe na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest cienka oraz dostosowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. Często wraz z latem przychodzą silniejsze deszcze, dlatego należałoby spakować także kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Szczególnie stosowne są te z dodatkowym systemem wentylacji, na przykład w postaci dodatkowych zamków pod pachami, które mogą odprowadzać powietrze. Odnośnie do wodoszczelności, jest zależna od parametrów pojedynczych membran. Standardowe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać obfitych opadów deszczu, albowiem są pokryte jedynie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po paru praniach najzwyczajniej się ściera. Warto zainwestować w związku z tym w porządną, hardshellową kurtkę z dobrej jakości membraną.

Zadbaj o prawidłowe buty!

Porządne buty na szlaki górskie to ważna kwestia. Najczęściej większość osób radzi, aby wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to jednakże konieczność, jeśli wybieramy proste, niezbyt wymagające trasy. Bierzmy pod uwagę również temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie stanowić różnicę. Oczywiście nie uwzględniamy wszelakiego typu klapek lub lekkiej konstrukcji półbutów. Po parogodzinnym marszu nawet po najrówniejszej powierzchni na nogach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia i będzie nam po prostu niekomfortowo. Na lekkie trasy możemy za to rozważyć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Tego typu obuwie jest niezwykle wygodne ze względu na dobre dopasowanie do stopy i solidne podeszwy. Podczas chodzenia zabezpieczają nasze nogi przed skręceniami oraz upadkami. Większość jest wyłożona antybakteryjnymi powłokami, co ponadto chroni przed wilgocią. Jeśli bierzemy pod uwagę obuwie z wyższą cholewką, zastanówmy się nad wyborem tych z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezwykle ważna, kiedy przechodzimy przez kałuże lub strumyki bądź zwyczajnie zacznie mżyć deszcz.

Okulary przeciwsłoneczne są bardzo ważnym elementem podczas letniego wypadu w góry!

Okulary przeciwsłoneczne to niewątpliwie „musthave” wypadu w góry. Kiedy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także bardziej daje się we znaki. Wtedy jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie. Chrońmy oczy, wybierając okulary, które faktycznie są do nas dostosowane i nie będą spadać z nosa w czasie aktywnego marszu.

Podczas letniego wypadu w góry powinieneś zabrać ze sobą właściwy plecak!

Podczas letniego wypadu w góry nie zapomnij o zabraniu ze sobą plecaka i to takiego, który jest odpowiedni do górskiego szlaku. Bywa, że turyści noszą ze sobą reklamówki z piciem i jedzeniem, co nie jest właściwym podejściem! Przy wyborze skoncentruj się na jego usztywnieniu i miękkości, co zagwarantuje Ci komfort w jego noszeniu. Bardzo dobrze, aby posiadał wentylację, która rewelacyjnie sprawdzi się w cieplejsze dni!

Informacje
Oceń Artykuł
0Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz