O czym warto wiedzieć przed podpisaniem umowy kredytowej?

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku wiąże się z długoletnim zobowiązaniem finansowym, które musimy systematycznie spłacać w comiesięcznych ratach. Do tego dochodzą odsetki, które bank nam nalicza za pożyczkę oraz konieczność posiadania wkładu własnego. W dzisiejszym artykule omawiamy wkład własny, co może nim być, na jak długo możemy rozłożyć zobowiązanie spłacania rat oraz czy mamy możliwość spłacić wcześniej kredyt?

Jak obliczyć minimalny wkład własny? 

Wkład własny jest pozyskanymi indywidualnie pieniędzmi przez ewentualnego kredytobiorcę, które trzeba wnieść, pokrywając część wartości mieszkania lub domu. W dobie pandemii coraz więcej banków określiło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości wyceny posiadłości. Cała kwota, która stanowi wkład własny, jest wpłacana osobie sprzedającej nieruchomość. Może być to deweloper, właściciel sprzedawanego mieszkania lub domu.

Czy wkładem własnym mogą być tylko pieniądze? 

Istotne jest to, że wkładem własnym mogą być inne aktywa niż nagromadzone na koncie bankowym elektroniczne pieniądze. Jeżeli w planach jest budowa domu, to w instytucji finansowej naszym wkładem własnym, może okazać się działka, na której ten dom zostanie zbudowany. Jednak musimy być właścicielami tej działki. Świetnym pomysłem na wkład własny jest również inna nieruchomość. Nie może ona być zadłużona, a pieniądze z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na poczet wkładu własnego.

Ile czasu może potrwać spłata kredytu hipotecznego? 

To pytanie jest złożone, ponieważ instytucje finansowe analizują wiek dłużnika i okres, w którym zamierza przejść na emeryturę. Zasadniczo czas trwania kredytu hipotecznego oscyluje w granicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto kredyt, tym krótszy okres pozostał do jego spłacenia. Warto mieć świadomość tego, że instytucje finansowe mają różne limity maksymalnego wieku, do którego może być udzielony kredyt. Z tego powodu warto sprawdzić przed zapytaniem o kredyt.

Czy kredyt hipoteczny opłaca się spłacić wcześniej?

Optymalnym czasem do wcześniejszej spłaty kredytu jest po dwudziestu latach od zaciągnięcia zadłużenia. Wtedy koszty związane ze wcześniejszą spłatą kredytu są najniższe. Jeśli nie chcemy tak długo czekać, to sprawdźmy najpierw, jaką prowizję musimy zapłacić bankowi za to, że możemy wcześniej uregulować zobowiązanie! Jest to podstawa do podjętej przez nas decyzji. Może bowiem zdarzyć się tak, że wcześniejsza spłata nie będzie nam się opłacała!

Informacje
Oceń Artykuł
0Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz