Jakie są podstawy nawożenia roślin?

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Aktualnie często sięgamy po gotowe produkty, głównie ze względu na wygodę oraz oszczędność cennego czasu. Może być to na przykład kupowanie w supermarkecie lub sklepie ogrodniczym nawozów sztucznych, które znacznie wspomagają rośliny. Mają one pozytywny wpływ na rośliny, więc na pewno im nie zaszkodzą. Rozważ stosowanie ich, jeśli masz małą ilość czasu.

Jednakże z drugiej strony, biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy ekologiczne, warto zastanowić się, czy możemy spróbować wykonać nawóz na własną rękę. Przygotowanie takiego preparatu z całą pewnością będzie wymagało od nas dużo wkładu. Czy przyniesie dodatkowo większe korzyści? Nawożenie roślin jest niezbędne, bowiem bez tego zabiegu sporo plonów po prostu by nie wzeszło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak imponujące.

Rodzaje nawozów naturalnych – jakie znamy? 

Rozróżniamy kilka fundamentalnych rodzajów nawozów organicznych, a pośród nich są:

  • Kompost – jeśli posiadamy na działce kompostownik, to można powiedzieć, że większość pracy jest już za nami. Posłużą nam tutaj rozmaite resztki organiczne, jakie wyrzucamy do przygotowanej skrzyni. Składujemy tutaj różnorakie skórki po owocach, szczątki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty i pozostałości po oczyszczaniu grządek. Po paru tygodniach zbierania wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, żeby pomieszać materiał.
  • Obornik – pochodzi od odchodów zwierząt, jest bardzo dobrym i cennym nawozem. Zwykle rozprowadza się go po powierzchni gruntu i później przekopuje, aby przeniknął w glebę.
  • Popiół – produkt otrzymywany po spaleniu drewna. Świetny pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w wyniku fermentacji roślin, najczęściej stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę wsadzamy do beczki i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po paru tygodniach możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – iglasta sosnowa, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 i torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – znakomity materiał do nawożenia oraz ściółkowania.

Zastosowanie nawozów ekologicznych przynosi efekty? 

Dzięki wykorzystywaniu nawozów zaopatrujemy podłoże w kluczowe składniki pokarmowe oraz wartościową próchnicę. Cenne elementy przenikają w podłoże w sporo wolniejszym tempie niż gotowe nawozy, mozolniej rozkładają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażane na szkodliwe substancje. Są w pełni przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą przecież z naturalnych źródeł.

Zdecydowanie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod hodowlę warzyw i owoców, które są bardziej wytrzymałe na nawet silny kompost bądź obornik. Inaczej to wygląda w przypadku roślin ozdobnych, które z kolei mogą ucierpieć przy przenawożeniu, więc nie jest to w ogóle takie łatwe, potrzeba dużo obserwacji i wyczucia, aby poznać zapotrzebowanie określonych roślin. Nawozy ekologiczne poprawiają całą strukturę gleby, zawierają mnóstwo cennych mikroelementów, jakich nie wypatrzymy w nawozach sztucznych.

Jak nawozić naturalnie? 

Jak nadmieniono wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Każda roślina ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na jakim dojrzewa i wymaga innej ilości składników pokarmowych z podłoża. To my więc musimy przypilnować, ażeby każda dostała tyle pokarmu, ile potrzebuje, ponieważ nadmiar nawozu może przyczynić się do obumarcia rośliny. Wiąże się to z nadmiarem azotu, jaki sprawia, że roślina obfituje we rozwój części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Błędy, które najczęściej pojawiają się przy nawożeniu roślin to między innymi nierównomierne rozkładanie produktu, co może na tyle osłabić roślinę, że przestanie ona odpowiednio rosnąć. Warto więc zważać na to, jaką ilość nawozu umieszczamy. Musisz wiedzieć także, że najlepszy czas na nawożenie to lipiec, więc zbyt późne zastosowanie preparatu może nie pozwolić plonom odpowiednio wzrosnąć.

Informacje
Oceń Artykuł
1Komentarze
wiktoriamazur
Wiktoria Mazur

Jestem za całkowitym wycofaniem sztucznych nawozów. Po co zanieczyszczać środowisko skoro mamy tyle naturalnych zamienników.

  • 0
    0
Dodaj Komentarz