Przekonaj się, jakie są skuteczne sposoby na łapanie wody deszczowej!

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Deszcz to zupełnie naturalne oraz częste pogodowe. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do zmiennych warunków pogodowych, a co za tym idzie, do zalanych ulic, piwnic i ogródków. Nie ma niczego dziwnego w tym, że na ulicach można spotkać przemokniętych ludzi z parasolami. Warto w tym czasie zabezpieczyć nasz dom systemem odprowadzania wody deszczowej do sieci ogólnospławnej czy kanalizacji deszczowej, dzięki temu podczas wielkich ulew będziemy spokojni!

Jakie mogą być możliwe kłopoty z odprowadzeniem wody deszczowej?

Zły montaż rynien wokół domu bądź ich brak, będzie przyczyniał się do powstawania problemów z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany i fundamenty domu będą zawilgocone od stale lejącej się oraz spływającej w głąb gruntu wody. Co więcej, będzie zbierać się błoto w miejscach, gdzie regularnie zbierają się kałuże. Jeżeli grunt na naszej działce jest prawidłowo przepuszczalny, wystarczy wyprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadwyżka w grunt. Niemniej, jednak jeżeli na naszej działce grunt jest kiepsko przepuszczalny, wodę musimy wyprowadzić w głębsze, niższe warstwy ziemi.

Przemyśl metody zbierania wody deszczowej!

Gdy posiadamy odpowiednie zaplecze odprowadzające wodę z dachu oraz wyprowadzające ją w głąb naszej działki, pozostaje nam zastanowić się, jak ją odpowiednio gromadzić, by następnie wykorzystać do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.

Skutecznym rozwiązaniem jest budowa oczka wodnego, stawu czy niewielkiego zbiornika wodnego!

Idealnym sposobem będzie budowa oczka wodnego bądź stawu, czy też mniejszego zbiornika wodnego, do którego poprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik powinien być na tyle głęboki, by podczas obfitych opadów nie został przepełniony. Musi być również bardzo szczelny, należałoby zatem zadbać o wyłożenie szczelnie folią dna zbiornika. Pomysł sprawdzi się natomiast na działkach o zdecydowanie większej powierzchni.

Zbiornik do łapania wody deszczowej jest niewątpliwie prostym rozwiązaniem!

Stosunkowo prostym i dość oczywistym rozwiązaniem jest odprowadzanie wody deszczowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki użyciu pompy możemy wyprowadzić wodę i nawadniać ogród, stosując dodatkowo jedynie wąż ogrodowy. Objętości, które możemy przechowywać w takich zbiornikach, są dosyć zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów i takie, które wymagają zamontowania pod ziemią, gdyż ich rozmiar wyklucza montaż naziemny. Atrakcyjne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które instalujemy w gruncie oraz poprzez specjalną instalację możemy wykorzystywać z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Do zbierania wody deszczowej wybierz popularne skrzynki lub drenaże rozsączające!

Idealnym sposobem na magazynowanie oraz rozprowadzanie wody są skrzynki wykonane z tworzywa sztucznego, które montuje się pod ziemią. Do nich dołączone są sączki, które stopniowo rozprowadzają wodę. Na swojej działce to Ty ustalasz, ile ma być skrzynek i w jakim miejscu! Kolejnym sposobem są drenaże rozsączające, czyli inaczej mówiąc rury o karbowanej powierzchni z otworami, przez które wnika woda do środka. Jednakże skrzynki są uważane za lepsze, ponieważ magazynują więcej wody i wolniej ją przepuszczają.

Informacje
Oceń Artykuł
0Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz