Literatura fantasy - gatunek dla miłośników świata magii i grozy

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Co powiesz na przeniesienie się do świata, w którym nie istnieje śmierć, a bohaterowie posiadają nadprzyrodzone moce? Czy chciałbyś wiedzieć, jak wygląda świat, gdzie nieustannie toczy się walka dobra ze złem, a zjawiska nadprzyrodzone wzbudzają lęk, przerażenie, a jednocześnie fascynację? W literaturze jest to możliwe. Musisz koniecznie poznać pozycje, które już za chwilę wymienimy.

Wielotomowe dzieło Harry Potter — klasyka w dziedzinie magii 

„Harry Potter”, powieść J.K.K Rowling zapewne wszyscy kojarzą, tymczasem wielu zna jedynie z ekranizacji filmowych. Przygody sieroty posiadającego niecodzienne zdolności magiczne i niezmiernie utalentowanego, a początkowo mieszkającego w domu swojej ciotki pod schodami, aby później trafić do szkoły magii oraz czarodziejstwa, podbiły i nadal podbijają serca milionów czytelników – zarówno tych młodszych jak i tych starszych.

Ze względu na rozpiętość oraz uniwersalność poruszanych tematów, książki te da się polecić czytelnikowi niezależnie od wieku i na zapoczątkowanie przygody z fantasy jest to doskonały wybór.

Trylogia pierścienia — zbiór, który kocha każdy znawca gatunku fantasy

Książka J.R.R Tolkiena może wydawać się trudna i napisana trudnym językiem, ale jeśli lubujemy się w zaczynaniu od klasyki gatunku, jaki w tym momencie czytamy, to „Władca Pierścieni” jest podstawą, jaką należy znać. Powieść jest tak naszpikowana różnymi emocjami, że nie tylko hobbyści fantastyki, ale ogólnie fani słowa pisanego znajdą dużo przyjemności z czytania tego dzieła.

Jeżeli sama książka okaże się aż nadto niedostępna, a język zbyt mętny, można sięgnąć po „Hobbita”, który jest łatwiejszy w odbiorze. Godna polecenia jest także ekranizacja, która jest tak dobrze zrealizowana, że wielu powala z nóg, a to, że bohaterowie przez sporą część filmu przemieszczają się przez pasma górskie, jest bardziej walorem aniżeli minusem.

Saga Wiedźmińska — jedno z najważniejszych dzieł literatury fantasy

Jeśli jesteśmy lojalni naszej polskiej literaturze i uwielbiamy dobitny, siarczysty humor, to doskonale nadadzą się książki Sapkowskiego. Dominuje tam nieco mroczniejszy klimat i może się wydawać, że znajdujemy się w naszym Europejskim Średniowieczu z elementami magii i baśni. Odnajdziemy tam także sporo krwi oraz brutalnej walki na miecze i nie tylko. Gdy lubimy książką zapoczątkować jakąś ekranizację lub na odwrót możemy obejrzeć serial, jaki powstał w 2019 roku.

Stephen King — ekspert od wzbudzania strachu oraz grozy

Zwolennicy odczuwania lęku oraz ci, co uwielbiają się po prostu bać, także wyszukają coś dla siebie, a mianowicie horrory. Stephen King jest autorem wielu wspaniałych powieści i książki takie jak np. „Lśnienie”, „Smętarz dla Zwierzaków” czy „Księga Mistrza” będą doskonałe na rozpoczęcie przygody z tą najmroczniejszą stroną Fantasy.

Literatura fantasy to propozycja dla każdego

Powyższy ranking z pewnością otworzy oczy wszystkim, którzy chcieliby zapoznać się z literaturą fantastyczną oraz nabyć najważniejsze książki, które do niej należą. Fantasy jest dobre dla osoby w każdym wieku i niezależnie od płci.

Wbrew pozorom książki tego typu nie zawsze są powierzchowne. Wiele z nich niesie za sobą ważne przesłanie, które rozwija człowieka i pomaga mu stać się lepszym. Wiele bohaterów fantastycznych odznacza się braterstwem, odwagą i honorem. Czytając takie powieści, siłą rzeczy pewne wzorce zachowań zostają w naszym umyśle. 

Informacje
Oceń Artykuł
1Komentarze
stefania48
Stefania Gajewska

Uwielbiam fantastykę i polecam ją każdemu. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

  • 0
    0
Dodaj Komentarz