Własny film dokumentalny - proste sposoby na realizację

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Jednym z ważniejszych gatunków w kinematografii jest z pewnością film dokumentalny. Przy jego pomocy możemy pokazać własną historię. Ten rodzaj umożliwia nam pokazanie sytuacji i zachowań na wiele sposobów. Ciekawie zaprezentowana historia zapisuje się na wieki.

Jeśli interesuje Cię to, jak nakręcić film dokumentalny, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, ten artykuł jest idealny dla Ciebie.

Co jest najważniejsze w filmie?

Na początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić także nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz mocno trzymać się planu, jednakże wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z całą pewnością ułatwi pracę.

Dlaczego scenariusz jest taki istotny?

Scenariusz jest istotny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – czyli popularnie zwany lektor. Rozpisany tekst, który będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia czy muzykę.

Jeśli masz już scenariusz to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli pragniesz zawrzeć w swoim filmie kilka osób, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale do zrobienia :)

Ważny sprzęt

Do realizacji filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie cechowało się dużą dynamicznością – przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia jeżeli chodzi o czas – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w samej rzeczy potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wymienionych poniżej:

  • kamera, która broń boże nie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw na pewno przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeśli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Ważność ujęć

Dowolność ujęć, to jedna z głównych zalet filmu dokumentalnego. Reżyser ma znaczący wpływ na charakter ujęć oraz klimat zrealizowanego filmu. Zdjęcia z ręki, statyw, dron - te wszystkie sposoby wykorzystamy do zrobienia zdjęć, które potem możemy zestawić w całość! W celu odpowiedniego przygotowania, warto posiadać odpowiedni plan. 

Nagrywanie większej ilości ujęć, to zaleta filmu dokumentalnego. „Overshooting” to pojęcie często stosowane w tym gatunku, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza „nagrywanie za wiele”. Więcej materiału z pewnością się przyda!

Informacje
Oceń Artykuł
0Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz