Obszary działania chirurga onkologa

Ocena
0.00
/
Głosów:0
Oceń

Specjalizacja taka, jak na przykład chirurg onkolog jest niezwykle cennym kierunkiem w rozwoju medycyny. Bez niej nie potrafilibyśmy radzić sobie z chorobą nowotworową. Nie wiedzielibyśmy, na czym ona polega, co zrobić ze zmianami nowotworami i jak pomóc sobie w tym trudnym czasie? Zasługuje na poszanowanie, gdyż lekarz czasami musi podejmować trudne decyzje, a decyzje te dotyczą przecież ludzkiego życia!

Chirurg onkolog –  podstawowe informacje na temat tej specjalizacji

Chirurgia onkologiczna to dotychczas najskuteczniejsza metoda w leczeniu nowotworów. Nie da się ukryć, że jest to metoda inwazyjna oraz w wielu przypadkach najbardziej radykalna. Częstokroć wiąże się z nieodwracalnymi skutkami, mowa o ubytkach na ciele, jakich nie da się odratować. Jednakże ponad 60% chorób nowotworowych daje się przemóc przy zastosowaniu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo relatywnie dużej skuteczności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Niekiedy wystarczy tylko delikatna interwencja chirurga, w celu wzięcia wycinka zmiany skórnej. Stosuje się również zabiegi łagodzące, czyli paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, kiedy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się ochronić pacjenta. Zabieg ma na celu poprawić samopoczucie w ciężkim czasie.

Stopniowy oraz regularny rozwój medycyny daje lekarzom coraz to nowe możliwości do walki o ludzkie życie bądź zdrowie. Dzięki temu możliwości, które może wykorzystać chirurg, znacząco się polepszyły. Jest to wyjątkowo ważne przy bardzo trudnych i skomplikowanych operacjach, związanych ze sporą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane i skutkowały coraz bardziej pozytywnymi rezultatami.

Dzięki poznaniu i użyciu metod odtwórczych i metod rekonstrukcji powstały szanse na tworzenie coraz doskonalszych protez kostnych bądź naczyniowych. Protez, gdzie koryguje się ubytki tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się z desperacją – amputacją.

W jakich problemach pacjentów pomoże chirurg onkolog?

Kiedyś wśród chorych panowało przekonanie, że wycinanie zmian nowotworowych jest zagrażające, albowiem cięcie guza ostrożnie wywoływało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była do tej pory w tej materii adekwatnie rozwinięta, dlatego pozbywano się wyłącznie widocznej zmiany. Obecnie wycina się guz razem z całą otoczką zdrowych tkanek, to fundamentalna różnica rzutująca na sukces operacji chirurgicznych.

Niezwykle ważne jest szybkie reagowanie oraz podjęcie działań chirurgicznych w wypadku choroby nowotworowej. Właściwe monitorowanie i podjęcie leczenia we właściwym momencie może ochronić chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego i biernie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore również nie powinny bagatelizować ani przeciągać konieczności leczenia. Im wcześniej profesjonaliści zajmą się nowotworem, tym większe szanse zyskuje chory.

Chirurg onkolog rozpoznaje nowotwór na bazie badania histopatologicznego – próbki chorych tkanek lub na podstawie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące należytej diagnozie oraz rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest również biopsja celowana, wykonana przy użyciu aparatu USG albo TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i wówczas poddawane badaniu. Ze zmian trochę większych i bardziej schowanych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują także poza obszarem raka. W takim przypadku chirurg onkolog powinien zaimplementować immunoterapię bądź chemioterapię. Dochodzi do tego, kiedy zainfekowane miejsca znajdują się już poza zasięgiem lekarza oraz niezbędne jest wykorzystanie innych, mniej agresywnych środków.

Empatia a praca chirurga onkologa

Dziedzina onkologii jest wymagająca, a choroba nowotworowa czasami bezkompromisowa i bezlitosna. Specjaliści w tym zakresie mają trudne zadanie. Chorzy są w różnych sytuacjach życiowych, a także stanie psychicznym. Ich organizmy są zmęczone walką o zdrowie. Lekarze powinni odznaczać się wysoką odpornością psychiczną, aby móc przekazywać wiadomości o stanie zdrowia, a także wspierać pacjentów w walce z chorobą.

Informacje
Oceń Artykuł
0Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz